Voda vyskytující se pod zemským povrchem se nazývá podzemní voda. Část srážkové vody se vsakuje pod zemský povrch, kde proniká póry do půdy, přes propustné horniny (např. písek, štěrk, vápence) a jejich puklinami v horninách. Vlivem gravitace podzemní voda "teče" směrem dolů než narazí na nepropustné horniny - izolátory (např. jíl, jílovce).
V nadloží izolátorů se voda hromadí a vzniká tzv. zvodnělá vrstva.
Hladina podzemní vody je myšlená hladina vody v propustné hornině, která je nestálá a silně ovlivněná vydatností srážek, reliéfem a blízkostí vodních ploch a toků. Při prosakování srážkové vody horninami se tato voda obohacuje o minerální látky a vzniká minerální voda. Zpětně může dojít až k vysrážení minerálních látek a mohou tak vznikat chemogenní usazené horniny (např. travertiny, buližníky).
V hlubších partiích Země nebo ve vulkanicky aktivních oblastech dochází k ohřívání podzemní vody. Vznikají tak termální vody (např. vřídlo Karlovy Vary, Piešťany, Rajecké Teplice - Slovensko). Místo, kde se podzemní voda dostává přirozeně na povrch, se nazývá pramen. Prameny leží v údolích nebo ve svazích. Vznik pramenů podmiňuje geologická stavba a tektonická struktura dané oblasti.
buližník
travertin
Zdroje:
buližník - PD
travertin - autor: Ustill, licence CC BY-SA