Přírodní rekordy

Los evropský je největším savcem české přírody. Dosahuje až velikosti koně; v kohoutku je vysoký 1,5–2,2 metru a váží 240–600 kilogramů. V současnosti se trvale vyskytuje na jihovýchodě Šumavy.

Určit nejdelší řeku světa je překvapivě složité. Záleží totiž na metodice, jakou se délka řeky měří. Nil je se svými 6 650 až 6 853 kilometry každopádně finalistou této disciplíny – a podle mnoha geografů i jejím vítězem.

Klíčový enzym fotosyntézy nazývaný Rubisco je patrně nejhojnější bílkovinou na Zemi. V buňkách všech řas a vyšších rostlin je ho odhadem asi 40 milionů tun. Na každého člověka tak připadá 6 kilogramů tohoto proteinu.

Nejstarší horniny v ČR jsou staré 2,1 miliardy let a najdete je zhruba mezi Českým Krumlovem a vodní nádrží Lipno - je to granit.

Krkavec velký se sice neproslavil krásným zpěvem, přesto však jde o našeho největšího zástupce ptačího řádu pěvců. Dorůstá délky až 78 centimetrů a hmotnosti až 2 kilogramy. Rozpětí křídel je 100–150 centimetrů.

Pštros dvouprstý je největší žijící druh ptáka. Samci váží až 157 kilogramů a mohou být vysocí až 2,8 metru. Pštros také ze všech ptáků nejrychleji běhá (70 km za hodinu) a snáší největší vejce (průměrná hmotnost 1,4 kilogramu).

Největším rybníkem v ČR je slavný Rožmberk severně od Třeboně, který v letech 1584–1590 vybudoval Jakub Krčín. Vodní plocha tohoto rybníka má rozlohu 489 hektarů.

Jedním z největších štírů je západoafrický veleštír císařský. Dosahuje délky kolem 20 centimetrů a hmotnosti 30 gramů.

Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko má rozpětí 26,5 metru a výšku 16 metrů. Jde o největší pískovcovou skalní bránu nejen v České republice, ale v celé Evropě.

Nejstarší žijící strom na světě je borovice dlouhověká (Pinus longaeva), která roste v horách na jihozápadě USA. Donedávna byl za nejstarší strom pokládán jedinec tohoto druhu příhodně pojmenovaný Metuzalém; letos je mu 4 848 roků.

Před pár lety ovšem vědci analyzovali některé vzorky dřeva odebrané už v 50. letech minulého století. A objevili, že jeden pochází z dosud žijící borovice dlouhověké, které je letos úctyhodných 5 065 roků. Nachází se v drsném vysokohorském klimatu kalifornských White Mountains.

Zdroj:

https://www.prirodovedci.cz/aktuality/prirodni-rekordy-pro-cervenec-2015

krkavec velký - autor: Accipiter (R. Altenkamp, Berlin), licence CC BY-SA

pokud není uveden zdroj obrázku: foto autorka (granit) a pixabay.com (licence PD)