Geologická činnost povrchové vody

Povrchová voda intenzivně modeluje zemský povrch. Působí rušivě (eroduje), přenáší (transportuje) a ukládá (sedimentuje) horninový materiál. 

K povrchový vodám patří voda:

Tekoucí voda (potoky, řeky) obrušuje, přenáší, třídí a ukládá horninový materiál. Činností tekoucí vody vznikají vytříděné úlomkové říční uloženiny. 

Colorado

meandr

Jezera jsou přirozené nádrže vody vznikající v důsledku působení vnitřních a vnějších geologických procesů (jevů). Jezera mohou vznikat např. vulkanickou činností (maar), v příkopových propadlinách (Tanganika), "odškrcením" od moře (Kaspické moře, Aralské jezero - obsahují slanou vodu), nebo také v důsledku ústupu ledovců(karová nebo morénová jezera - plesa) či krasovými procesy (závrtová jezera).

Mořská voda je neustále v pohybu. Vítr způsobuje vznik mořských proudů a vln. Vlny se mění při pobřeží na příboj. Gravitace Slunce a Měsíce způsobují slapové jevy = příliv a odliv. Mořská voda vymílá pobřeží a dno moře, přenáší a ukládá úlomky hornin. V důsledku eroze a působením mořských proudů vznikají při pobřeží strmé skalní útesy a skalní brány. V oblasti mírného pobřeží a v zátokách převládá tvořivá činnost moře. V těchto oblastech moře ustupuje a pevnina se rozšiřuje. Vznikají pláže, písečné kosy a ostrovy.