Krasové jevy

V oblastech, které jsou budovány především vápenci (karbonáty) vznikají krasové jevy. Tyto oblasti označujeme jako kras. Krasové procesy souvisí s rozpuštěním vápenců (karbonátů) srážkovou vodou, která obsahuje oxid uhličitý. Tato slabá kyselina proniká přes systém puklin do podzemí. V podzemí působí voda rušivou a tvořivou činností. Rozpouští okolní horniny a zároveň může díky ní docházet na jiných místech k vysrážení nových vápenců. 

Krasové útvary a jevy můžeme rozdělit na:

K povrchovým krasovým útvarům, které vznikají rušivou činností vody, patří hluboké a dlouhé rýh a žlábky - škrapy a trychtýřovité prohlubeniny - závrty. Jako ponor je označováno místo, kde se voda ztrácí do podzemí. Místo, kde voda opět vystupuje na zemský povrch, se nazývá vyvěračka

       

  škrapy  

   závrty  

vývěry -  Malý výtok Punkvy v NPR Vývěry Punkvy


Podzemní krasové útvary vytváří často velice složité a obrovské podzemní systémy jeskyní, chodeb a komínů. Obrovské podzemní jeskyně jsou označovány jako dómy, ve kterých často můžeme najít produkty tvořivé činnosti - vápencovou jeskynní výzdobu. Tu tvoří různé typy krápníků a jeskynní růžice a závoje.

stalaktity = sloupcové krápníky rostoucí shora dolů

stalagmity = sloupcové krápníky rostoucí směrem nahoru

stalagnáty = jsou sloupcovité krápníky, vznikající srůstem stalaktitu a stalagmitu

Velmi tenké a často duté stalaktity jsou označovány jako brčka

Mezi významné krasové oblasti v ČR patří český a Moravský kras. V zahraničí je to například oblast Plitvických jezer (Chorvatsko) a Belianska a Demänovská ľadová jaskyňa (Slovensko).

stalaktity

stalagmity a stalaktity

                       stalagnát

Zdroje:

škrapy - autor: Ekočlen,licence CC BY-SA

závrty - autor: Doron, licence CC BY-SA

vývěry - autor Prazak, licence CC BY-SA